10 טיפים לפני לקיחת משכנתא לקניית דירה

רכישת בית יכולה להיות תהליך קשה, כזה שדורש מחקר ותכנון רב. אחד השלבים החשובים ביותר הוא קבלת משכנתא. ואם אתם שוקלים לקנות נכס, ריכזנו עבורכם כאן 10 טיפים ללקיחת משכנתא. הנה כמה דגשים שחובה להכיר בנושא הזה של נדל"ן ומשכנתאות.

  1. חשוב שתהיה הכנסה יציבה, מכיוון שתצטרכו להציג הוכחה לכך בבנק המשכנתאות.
  2. אתם צריכים לדעת את דירוג האשראי שלכם ולוודא שהוא בטווח הטוב (620-720 לפחות, עם העדפה לדירוג אשראי של 900 ומעלה כמובן).
  3. בכל ייעוץ משכנתא יגידו לכם שככל שתגיעו עם הון עצמי גדול יותר, כך תקבלו ריבית טובה יותר.
  4. ודאו שאתם לא מוציאים את כל החסכונות שלכם בעת רכישת הבית.
  5. קבלו אישור מראש לפני חיפוש בתים (אישור עקרוני למשכנתא מהבנק), כדי שתוכלו לדעת בוודאות מה התקציב שלכם לחיפוש דירות.
  6. קבלו ייעוץ משכנתאות מאת יועץ משכנתא מומחה.
  7. שקלו לקבל מספר הצעות של יועצי משכנתא מומחים, ככה תוכלו להשוות בין ההצעות.
  8. הקפידו לקבל הצעת תמהיל משכנתאות מהבנק, והן הצעת יועצי משכנתא פרטיים.
  9. אל תקפצו מעל הפופיק – רכשו נכס שמוגדר בתקציב שלכם ולא מצריך משכנתא של 9,000 ₪ ומעלה בחודש.  
  10. הקפידו לבדוק כמה וכמה נכסים לפני שאתם מחליטים על אחד מסוים.

מה עוד חשוב לדעת על לקיחת משכנתא?

בסופו של דבר, אחת ההחלטות החשובות ביותר שתקבלו בחייכם היא האם לקנות בית או לא. זו החלטה גדולה מסיבות רבות - במיוחד מכיוון שאתם צפויים לגור שם במשך עשרות שנים. הקושי יכול להשתנות בהתאם למקום בו אתה נמצא בחיים. אם אתם רק זוג מתחיל, תהליך רכישת הבית הראשון עשוי להיות קל. אולי אפילו אין לכם שום חוב מלבד הלוואות לסטודנטים, כך שקל יותר לזכות במשכנתא ולקבל אישור לריבית משתלמת.

אבל אם כבר לקחתם הלוואות, או שיש לכם חובות כמו רכב יקר שרכשתם, או שמא פתחתם עסק, היכולת לעמוד בתשלומים החודשיים על משכנתא הופכת לקשה יותר. ובמיוחד כאשר הריביות גבוהות בעקבות משכנתא שפרוסה ל-X זמן.

הגדרת תקציב לרכישת נכס

הדבר הראשון שיש לקחת בחשבון בעת קבלת משכנתא הוא כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם ללוות. אם למשל דירה עולה 2 מיליון ₪, יהיה כדאי להגיע עם הון עצמי של כ-30% - 40%. ככה תוכלו להבטיח ריבית יחסית משתלמת

לאחר ששקלתם כמה כסף אתם יכולים ללוות, הגיע הזמן לחשוב איך ההחזרים החודשיים שלכם יכולים להיראות עבור הסכום הזה. ודאו כי ההחזרים נוחים, כך שהם לא ישפיעו על היבטים אחרים של החיים שלכם. כמו כן, קחו בחשבון התפתחויות עתידיות בחייכם כמו הבאת ילדים לעולם, קידום בעבודה, התרחבות של העסק וכו'.