מדריך לבחירת עורך דין נדל"ן

מכירת דירה היא בין העסקאות הגדולות והמורכבות שאתם צפויים לעשות (אם טרם עשיתם אחת כזו), מה שמצריך מכם זהירות יתר וגם סיוע של גורם מקצועי מוסמך כדי לעבור את המשימה הזו בשלום. פנייה לעורך דין, המתמחה במכירת דירה, היא הדרך הנכונה להתמודד עם כך והדרך גם למנוע סיבוכים או מורכבות מיותרות, שיכולות לעלות בהמשך לא מעט כסף. עורך דין המתמחה בנדל"ן מכיר לעומק את כל ההיבטים המשפטיים החשובים של הליך זה ויידע לכוון אותו למטרה, תוך שמירת מלוא זכויותיכם.

מה תפקידו של עורך דין נדלן בעת מכירת דירה

רגע לפני שבוחנים מהו גובה שכר טרחה עורך דין מכירת דירה, כדאי לדעת מהו תפקידו בתהליך הזה וגם אילו בדיקות חשובות הוא מבצע כדי לעבור את זה בצורה הקלה ביותר. ראשית, עליו לבצע בדיקות מקדימות לפני מכירת אותה דירה, בדיקות הבוחנות את הסטטוס המשפטי שלה (האם היא משועבדת, למשל, האם יש עליה משכנתא, האם היא נמצאת בו זמנית במצב מכירה מול קונים נוספים ועוד) ונתונים נוספים הקשורים לה. הוא בוחן גם האם קיימות חריגות בניה, העשויות להשפיע על ערך הדירה וגם מהם ההיטלים החלים על המוכרים. מעבר לכך, עוזר עורך הדין לתכנן נכון את המס ולנצל את כל הפטורים המגיעים למוכרים, תוך התייחסות לתשלומים השונים הקבועים על פי חוק. עורך הדין מנסח גם את חוזה המכירה ונמצא בקשר ישיר עם הקונים או עורך הדין המייצג אותם.

מה לא באחריות עורך הדין

עורך הדין, במקרים של מכירת דירה, איננו מנהל משא ומתן בכל הקשור לתשלום עבור הנכס, הוא איננו הגורם המקצועי הרלוונטי לפנות אליו כדי להעריך את שוויו של הנכס או לבדוק נכסים אחרים באותה הסביבה. תפקידו הוא משפטי בלבד ולא מכירתי. הוא לא מטפל גם בעניין מצבה של הדירה ואם יש עניינים המצריכים טיפול בתחום זה, עליהם להיות מטופלים על ידי הגורם המקצועי המתאים.

כמה לוקח עורך דין מכירת דירה ואיך מחושב השכר

עבור השירותים שמציע עורך הדין במסגרת הליך מכירת הדירה מקובל לקחת בין 0.75 אחוזים משווי העסקה (המכירה) לבין 2 אחוזים. לכל זה יש להוסיף מע"מ. הדבר תלוי, בין היתר, גם במידת מורכבות העסקה ובנכס עצמו, כאשר עסקה פשוטה ומהירה תדרוש את העמלה הנמוכה ביותר בטווח ואילו ככל שהיא מורכבת יותר, מה שיצריך לא מעט עבודה וגם מאמץ מצידו של עורך הדין, שכר הטרחה יהיה גבוה יותר.

האם השכר משתנה במכירת דירה יד 2 לעומת דירה ראשונה

שכר הטרחה של עורך הדין עבור הטיפול והליווי המשפטי שהוא מציע במסגרת מכירת דירה יד 2 זהה לשכר הטרחה שלו במכירת דירה יד ראשונה.

אילו אגרות והוצאות יש לשלם במכירת דירה שצריך לדעת עליהן

מעבר לתשלום לעורך הדין, ישנן מספר אגרות וגם כמה הוצאות שיש לקחת בחשבון בעת מכירת דירה. משכנתא, למשל, במידה והיא רלוונטית, מס רכישה הנקבע בהתאם לשווי העסקה, אגרות שונות כמו: רישום הערת אזהרה, אישום בטאבו ואגרות הרלוונטיות למשכנתא עצמה.

שלב חתימת החוזה – למה חשוב שייעשה בליווי עורך דין מכירת דירה

שלב החתימה על החוזה הוא, אמנם, השלב הסופי המסכם את הליך המכירה, אך במקביל הוא גם השלב הקריטי ביותר. מכיוון שמעורבים בכך סכומי כסף גבוהים ומכיוון שמדובר במכירה של נכס שסביר שהושקעו בו לא מעט משאבים, חשוב שלכל אורכו יהיה ליווי צמוד של עורך דין המתמחה בתחום, עורך דין מקצועי ומנוסה. עורך דין זה יקפיד לשמור על זכויות המוכרים ולמנוע בעיות שונות, העשויות לצוץ בדרך.

 

עשוי לעניין אותך

לקיחת משכנתא

השקעות נדל"ן בארצות הברית

כל המידע על דירה בהנחה