כמה עולה הערכת שווי באמצעות שמאי מקרקעין?

הערכת שווי ע"י שמאי מקרקעין היא תהליך של קביעת שווי הנכס. זה נעשה על ידי שמאי שמעריך את המצב הפיזי ואת הסחירות של הנכס, את מצב הקרקע, מצב הבלאי של הנכס ועוד. המחיר של שירות שמאות תלוי באיזה סוג שמאות אתם צריכים. לדוגמה, אם אתם צריכים הערכה לבית קרקע, זה יעלה בסביבות 2,000 ש"ח – 3,500 ₪.

כאמור, מחיר שמאי מקרקעין ועבודת השמאות נקבע לפי סוג הנכס, מיקומו וגודלו. אם אתם קונים או מוכרים נכסים מסחריים, עלות שמאי מקרקעין יכולה לנוע בין 5,000 ₪ ל- 10,000 ₪. שירות שמאות מקרקעין מתומחר בדרך כלל בין 2,000 ₪ ל-10,000 ₪, כאשר מחיר הערכת שווי תלוי בסוג הנכס ובמיקומו. למשל, הערכת שווי לנכס בתל אביב עשויה להיות יקרה יותר מהערכת שווי נכס בפרברים. ומכיוון שהערכת שווי באמצעות שמאי מקרקעין היא תהליך קביעת שווי השוק של נכס, המחיר של שירות שמאות מקרקעין נקבע לפי השוק עצמו.

 

מהן הדרכים הנפוצות להערכת נכסים?

שמאים אחראים לקביעת שווי הנכס. ניתן לעשות זאת באמצעות בדיקה פיזית או באמצעות שאילת שאלות לגבי הנכס ומיקומו. לאחר מכן, ההערכה משמשת לקביעת מחיר הנכס. הערכת השווי נקבעת על פי השוק ועל פי גורמים כמו מיקום, גודל, גיל, מצב וגורמים אחרים שעשויים להשפיע על שווי הנכס. מחירון ההערכה מבוסס על גורמים אלו, ויכול להשתנות בהתאם לעיר שבה אתם נמצאים או לאיזה סוג נכס אתם מכוונים.

השמאות נעשית על ידי שמאי בעל הידע והמומחיות לקבוע את שווי הנכסים. עלות הערכה יכולה להשתנות בהתאם לעומק הפרטים הנמסרים ע"י השמאי. באופן טבעי, הערכת שווי מפורטת בדרך כלל תעלה יותר מהערכה בסיסית.

 

כמה סוגים של שירותים ששמאי מקרקעין עשוי לספק

- הערכת שווי קרקע חקלאית.

- הערכת שווי קרקע למגורים.

- אומדן שכר דירה.

- חוות דעת לבית המשפט בנושא הערכת שווי קרקע ונכסים.

- הערכת שווי נכס תעשייתי.

- הערכת שווי נכס צמוד קרקע.

- הערכת שווי נכס מגורים בבנייה רוויה.

 

על ידי מי מועסקים שמאי מקרקעין?

שמאי מקרקעין מספקים מגוון שירותים שיסייעו לגורמים שונים. הם מועסקים על ידי בנקים, משקיעים, אנשים פרטיים ועסקים אחרים שצריכים להעריך את שווי הנכס. כמו כן, שמאי עובד בדרך כלל עבור חברות ביטוח או חברת הלוואות, אך הם יכולים לעבוד גם עבור חברה פרטית המספקת שירותי שמאות. שמאים יכולים להיות גם עצמאים או לעבוד עבור חברה פרטית.

שמאים מועסקים במגוון גופים שונים, כגון גופים של יזמי נדל"ן, בנקים, חברות ביטוח וחברות בנייה. השמאים נדרשים להעריך את שווי הנכסים ולהמליץ על אופן המשך הרכישה או המכירה. לעתים קרובות הם עובדים יחד עם אנשי מקצוע אחרים כגון רואי חשבון, עורכי דין ואדריכלים.

המידע נכתב בשיתוף אפרה – שמאי מקרקעין: https://www.appra.co.il