כל מה שצריך לדעת על סימולטור מס רכישה

עומדים לפני רכישת דירה? אם זוהי הפעם הראשונה שלכם, או אולי הפעם השנייה, סביר שהעולם הזה נשמע לכם מורכב, ובייחוד בכל הקשור לענייני מס. מס רכישה הוא אחת ההוצאות שיש לקחת בחשבון בעת הקנייה והחישוב שלו עבור רבים עשוי להיראות מאד מסובך. מכיוון שהוא מכיל פרמטרים שונים ומתבסס על חוקים קיימים, לא כל אחד יודע כיצד לחשב אותו במדויק, מה שעשוי להוביל להיערכות לא נכונה והוצאות גבוהות או מיותרות. במאמר הבא נפרט לכם כיצד לחשב את מס הרכישה ונרכז את כל המידע שחשוב לכם לדעת במסגרת חישוב זה.

מה זה בעצם מחשבון מס רכישה

על פי סעיף 9 לחוק מיסוי מקרקעין מחויבים רוכשים בתשלום של מס רכישה בתוך 60 ימים ממועד החתימה על העסקה. על מנת לרשות את הנכס הנרכש בטאבו, בלשכת מקרקעי ישראל, יש להשלים כמה תשלומים, כמו מס רכישה כאמור, מס רכוש וגם מס שבח. מס רכישה נדרש, על פי החוק, בעת רכישת דירת ראשונה, דירה שנייה, דירה להשקעה ועוד ושלא כמו מיסים אחרים שכולנו מכירים הוא איננו חל על הרווח, כי אם על ההשקעה בנכס הנרכש תוך התייחסות לסכום הרכישה. כדי לדעת במדויק מה צפוי להיות גובה המס יש לקחת בחשבון את גובה העסקה, כלומר, את אותו סכום ששולם עבור הנכס ונתונים נוספים כמו – האם זו דירה ראשונה, דירה שנייה, דירה שניתנה במתנה ועוד.

איך מחשבים מס רכישה

צפויים לרכוש דירה ראשונה או שנייה? באמצעות סימולטור מס רכישה תוכלו לדעת את גובה המס המדויק. ככל שסכום הרכישה שלכם יהיה גבוה יותר, גובה מס הרכישה יהיה גבוה גם כן. לדירות ראשונות ושניות בעלות נמוכה מאד יהיה מס רכישה נמוך, בהתאם. במקרים מסוימים ייתכן ותקבלו פטור ממס רכישה בעת רכישת דירה ראשונה או שנייה, אך הדבר תלוי בכמה נתונים, שאותם יש להזין לסימולטור.

איך מחשבים מס רכישה לדירה ראשונה ולשנייה

מס רכישה עבור דירה ראשונה או שנייה מותנה במדרגות מס רכישה, שנקבעו בהתאם לסוג הנכס. כל זאת, כדי להבטיח צדק והוגנות עבור הרוכשים ובמקביל עבור רשות המיסים. נכון להיום, עבור דירה ראשונה ששוויה עד 1,747,865 ₪ ישנו פטור ממס רכישה. עבור דירה בסכום של עד 2,073,190 ₪ גובה מס הרכישה יהיה 3.5 אחוז מסך העסקה. עבור דירה בסכום של עד 5,348,565 ₪ יעמוד המס על 5 אחוז מסך העסקה, עבור דירה בשווי של עד 17,828,555 ₪ יהיה מס הרכישה בגובה של 8 אחוז ועבור דירה בסכום גבוה יותר יעמוד מס הרכישה על 10 אחוז מעלותה.

עבור רכישת דירה שנייה בשווי של עד 1,294,770 ₪ יהיה מס הרכישה בגובה של 5 אחוז, עבור דירה בשווי של בין 1,294,770 ₪ ל-3,884,295 ₪ יהיה מס הרכישה בגובה של 6 אחוז, עבור דירה בטווח של בין 3,884,295 ₪ ל – 5,348,565 ₪ יהיה המס 7 אחוז, עבור דירה בשווי של בין 5,348,565 ₪ ל-17,828,555 ₪ יהיה המס בגובה של 8 אחוז ונכס בעלות גבוהה יותר יאלץ את הרוכשים להיפרד מתשלום מס רכישה בגובה של 10 אחוז מגובה עלות הנכס.

איך מחשבים מס רכישה לזכאים לתשלום מופחת

אם מצאתם מחשבון מס רכישה סימולטור כזה יכול לסייע לכם גם לחשב את התשלום המופחת שאותו תשלמו, בהנחה ואתם זכאים לכך. זכאות לתשלום מופחת תינתן לקהלים הבאים: בעלי נכות, משפחות שכולות, נפגעי פעולות איבה, יתומי צה"ל עד גיל 40, אלמנות וגם עולים חדשים ותושבי חוץ.

לסיכום

יש לא מעט הוצאות הקשורות לרכישה של דירה, בין אם זו ראשונה, שנייה או שלישית. אחת מהן, כאמור, היא מס רכישה. כדי לתכנן את הצעדים הכלכליים נכון ולדעת, מראש ועוד לפני שחותמים על העסקה, מה צפוי להיות גובה המס בצורה מדויקת, מומלץ מאד להיעזר בסימולטור, המספק נתונים עדכניים, שיכולים לעזור לכם בהמשך.