כל המידע על דירה בהנחה

מחירי הנדל"ן בישראל נמצאים בעלייה מתמדת, ולצד זה גם הריבית במשק החלה לטפס מעלה, לכן יש לכך השפעה ישירה על שוק המשכנתאות והדיור. הדרך להגשמת חלום הדירה בישראל הפכה לקשה יותר מתמיד, לכן אחת האפשרויות היחידות כיום לרכישת דירת מגורים היא באמצעות תוכנית דירה בהנחה. התוכנית ביוזמת משרד הבינוי והשיכון מציעה מספר מסלולים לדיור במחיר מופחת למועמדים העונים על תנאי הזכאות שנקבעו.

התוכנית של משרד הבינוי והשיכון כוללת מספר מסלולים לדיור במחיר מופחת כגון: מחיר מטרה, מחיר למשתכן, מחיר מופחת ודירה להשכיר. התוכנית מיועדת לחסרי דירה ולמשפרי דיור העומדים בתנאי הזכאות, וכדי לממש את ההטבה יש להוציא אישור זכאות לתוכנית דירה בהנחה ולהשתתף בהגרלות. ההרשמה לפרויקטים השונים מתפרסמת בעיתונות היומית ובאתר של משרד הבינוי והשיכון.

מה הקשר ומה השוני בין פרויקט דירה בהנחה לבין מחיר למשתכן?

תוכנית דירה בהנחה כוללת מספר מסלולים שונים לבעלי תעודת זכאות, בין המסלולים השונים ניתן למצוא גם את תוכנית מחיר למשתכן, תוכנית מחיר מטרה, תוכנית מחיר מופחת ופרויקט דירה להשכיר. פרויקט הדגל של משרד הבינוי והשיכון הוא מחיר למשתכן, התוכנית מיועדת לסייע לחסרי דיור לרכוש דירת מגורים במחיר אטרקטיבי ובתנאים מועדפים. במחיר למשתכן המדינה מסבסדת את היזמים בעת קניית הקרקעות המיועדות לבנייה וכך המדינה מביאה להוזלת המחיר, והזכאים נהנים מדירה במחיר הנמוך במאות אלפי שקלים בהשוואה למחירה הריאלי בשוק החופשי.

בנוסף, בתוכנית דירה בהנחה המדינה החליטה להגביל את ההנחה במחיר הדירה עד ל-20%, וסכום ההנחה המקסימלי יכול להיות עד 300 אלף ש"ח.

מי זכאי להשתתף בתוכניות דירה בהנחה ואיך מוציאים אישור זכאות?

באופן כללי, רק חסרי דיור ומשפרי דיור יכולים להשתתף בהגרלות בפרויקט דירה בהנחה. על פי משרד הבינוי והשיכון הזכאים להשתתף בהגרלה לדירה בהנחה הם חסרי דיור או משפרי דיור המשתייכים לאוכלוסיות הבאות:

  • זוגות נשואים או ידועים בציבור.
  • יחידים מעל גיל 35 (רווקים, גרושים, אלמנים).
  • הורים עצמאיים עם לפחות ילד אחת מתחת לגיל 21 המתגורר עם ההורה.
  • גרושים מעל גיל 21 המתגוררים עם ילד אחד לפחות שגילו נמוך מ-21.
  • יחידים מעל גיל 21 בעלי נכות רפואית של 75% ומעלה וכן זכאים לגמלת ניידות, לקצבת נפגעי פעולות איבה או זכאי קצבת נכות ממשרד הביטחון בשיעור של לפחות 50%.

כדי להפיק אישור זכאות על מנת להשתתף בהגרלות דירה בהנחה יש לגלוש לאתר של אחת מחברות ההרשמה (עמידר, מילגם, מרכז אלונים) ולמלא טופס מקוון. כדאי לדעת כי הנפקת האישור כרוכה בתשלום אגרה, ולאחר קבלת האישור ניתן להשתתף בהגרלות הפתוחות. יש אפשרות להפיק את האישור גם במשרדים של חברות ההרשמה, אפשרות זו מתאימה גם למי שנדרש להביא מסמכים שונים, למשל משפרי דיור, כדי לבדוק את זכאותם להשתתף בתוכנית.

איך אפשר להתעדכן בהגרלות?

הדרך הנוחה ביותר להתעדכן על ההגרלות הפתוחות בתוכנית דירה בהנחה היא באמצעות אתר חדשות נדל"ן, ניתן גם לבקר באתר של משרד הבינוי והשיכון כדי לבדוק אילו הגרלות פתוחות כרגע או לעקוב אחר הפרסומים בעיתונות הכתובה.

אילו ערים כרגע הכי מבוקשות בפרויקט?

בתחילת חודש יולי 2022 נפתחה ההרשמה להגרלה השנייה בתוכנית דירה בהנחה, במסגרת הגרלה זו יוגרלו כ-5,500 יחידות דיור ב-25 יישובים שונים ברחבי המדינה. הערים המבוקשות ביותר בין הזכאים הן ירושלים, באר שבע, טבריה, בית שאן, דימונה, לוד, עכו, עפולה, אילת ואופקים.

מה התהליך לאחר הזכייה?

אם זכיתם בהגרלת דירה בהנחה תקבלו הודעה ב-SMS או במייל. לאחר הזכייה עליכם להמתין לקבלת היתר בנייה. הקבלן אחראי על תוכנית הבנייה וקבלת ההיתרים הנדרשים. בשלב הבא יש לבדוק פתרונות מימון לרכישת הדירה, מומלץ לבדוק האם עומדים בקריטריונים לקבלת משכנתא בתנאי זכאות. בשלב הבא יש להמתין לזימון מהקבלן כדי לבחור את הדירה בפרויקט ולחתום במקום על חוזה רכישה מול הקבלן המבצע.

לסיכום, הדרך להגשמת חלום הדירה בישראל ארוכה ומתישה, לכן כדאי להכיר את תוכנית דירה בהנחה ולהשתתף בהגרלות כדי לרכוש נכס למגורים או להשקעה במחיר אטרקטיבי ונמוך ממחיר השוק החופשי.