היתר בניה

איך מוציאים היתר בנייה?

כבר כמה שנים שאנחנו משוחחים על בניית יחידת דיור לילדים. הילד הבכור שלנו עתיד להשתחרר מהצבא, ורצינו לאפשר לו חוויה של עצמאות, אבל גם שיהיה קרוב אלינו. אחרי שהילדים יעזבו את הבית, נוכל להשכיר את היחידה, ובכך להבטיח לנו את העתיד הפיננסי. איכשהו, בכל פעם שהנושא עולה, דחינו את ההחלטה, ולא נקטנו פעולה בנושא.

 

בנייה חכמה עבור עתיד טוב יותר

כאשר אנחנו מקבלים החלטה לבנות יחידה בשטח הבית, אנחנו צריכים לחשוב על העתיד שלנו, ולתכנן את היחידה בצורה הפרקטית ביותר. לפני שנקפוץ למים ונזמין קבלן, יש כמה שלבים שיש לבצע לפני כן, על מנת לבצע את הבנייה בצורה חוקית. היה לנו ברור שאם נבנה את היחידה בצורה לא חוקית, אנחנו לוקחים סיכון שנקבל קנסות כבדים, או אפילו שיהרסו לנו מה שבנינו.

 

ליווי מלא מהרגע הראשון ועד קבלת ההיתר

אחרי שיחה קצרה, היה לנו די ברור שאנחנו חייבים להוציא היתר בנייה כמו שצריך, במיוחד אם אנחנו רואים את יחידת הדיור לטווח ארוך. מהר מאוד התחלנו את תהליך הגשת הבקשה להיתר בנייה דרך המרכז לאדריכלות שליוו אותנו יד ביד בדרך להשגת היתר הבנייה.

 

איך מוציאים היתר בנייה?

בשלב הראשון, היינו צריכים לברר האם אנחנו בכלל צריכים היתר בנייה. חלק מהפרויקטים דורשים היתר בנייה, בעוד חלק אינם דורשים. לפני שנתחיל לטרוח להשיג את ההיתר, ביררנו דרך המרכז לאדריכלות אם אנחנו בכלל צריכים אותו. אחרי כמה שאלות גילינו שהתשובה הייתה חיובית, ואכן יש להוציא את ההיתר.

 

בקשת מידע – כל המידע על השטח

בשלב הבא, היינו צריכים להגיש טופס מפורט, שמספר בקווים כלליים על הפרויקט שלנו, ומבקשים מידע עבור השטח. למשל, מה הן ההגבלות של השטח, דברים שצריך לדעת, ומה זכויות השטח כפי שנקבעו בתוכנית הבנייה המקורית.

 

הגשת בקשה להיתר

אחרי שקיבלנו את כל המידע הנדרש, זה הזמן להיעזר באנשי מקצוע ולהגיש את הבקשה. הגשת הבקשה יכולה להיות שלב קצת מלחיץ, במיוחד כשעושים אותו לבד. הסיבה היא, שיש להמתין כ-90 יום לקבלת התשובות, ואם מגישים את ההיתר בצורה לא מקצועית, הדבר עלול לעכב את תהליך הבנייה. הנקודה היא, שכדאי להצליח לעשות זאת בהזדמנות הראשונה. עלינו להגיש את תכנית הבנייה, חומרי הגלם שאנחנו מתכננים להשתמש בהם, צפי של לוח זמנים, מפות שטחים, מידות ומדידות. ככל שנגיש את הדברים בצורה הטובה ביותר, כך נוכל לקוות שיאשרו לנו את ההיתר.

 

בדיקת הבקשה וקבלת האישור

אחרי ששלחנו את הבקשה בצורה מפורטת, נאלצנו להמתין כ- 3 חודשים בערך. אחרי 3 חודשים קיבלנו את התשובה החיובית, ומיד עדכנו את הבן שלנו שבקרוב נתחיל את בניית היחידה. היה לנו ברור שללא העזרה המקצועית שקיבלנו, היה מאוד קשה להוציא את היתר הבנייה.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.