איך נרשמים בפנקס הקבלנים

רישום קבלנים בפנקס הקבלנים מהווה אישור רשמי מטעם המדינה לבעל המקצוע שהוא מאושר לעבוד במקצוע הקבלנות, וזוהי גושפנקא לכך שהוא עבר את ההסמכות הנדרשות, את המבחנים הדרושים והחוק עומד לצידו. בדומה לפנקס הקבלנים, ישנם פנקסים נוספים שקשורים לתחומי עיסוק אחרים – כמו למשל רישום בפנקס האדריכלים, פנקס רופאים ועוד. ניתן להבין כי במקצועות אשר ישנה אחריות רבה ללקוחות – הבירוקרטיה מחמירה יותר. כאשר אדם מסוים מחפש קבלן לעבודה מקצועית – מוטב לו לפנות אל קבלן רשום אשר רשום בפנקס ולהבטיח לעצמו איש מקצוע שעבר את ההסמכות הנדרשות.

על מי חלה החובה להירשם בפנקס ואיך מבוצע הרישום?

קבלן מקצועי אשר מבקש לקבל הסכמה ואישור רשמי לפניית לקוחות אליו לשם ביצוע עבודות בנייה – חייב להיות רשום בפנקס הקבלנים. בדרך זו גם יהיה קל יותר לבחור בו והוא גם יקבל עדיפות על פני קבלן אשר מסיבות כאלה ואחרות בחר שלא להירשם לפנקס ובכך הוא עובר על החוק. רישום קבלנים בפנקס הקבלנים מסדיר את ההעסקה בתחום ומונע כל סוג של תחושת שוק פרוץ, שכן מדובר בעבודות חשובות ומהותיות שאסור לאפשר אותן למי שאינו מקצועי בתחום. על מנת להירשם יש למלא טופס בשלוחת משרד הבינוי והשיכון או למלא את הטופס המקוון הייעודי שמיועד להגיע ישירות אל מחלקת פניות הציבור של המשרד. לאחר עיון במסמכים ובפרטים שמולאו – תתקבל ההחלטה בנוגע לאישום בפנקס. חשוב לדעת שפנקס הקבלנים מחולק על פי קטגוריות מקצועיות ולעיתים כדאי להיעזר בעורך דין שמכיר את התחום על מנת לוודא שנרשמים לקטגוריה הנכונה.

מהם היתרונות של רישום בפנקס הקבלנים?

ראשית – על פי החוק יש להירשם כך שאין כאן בחירה. עם זאת, אין איזשהו חיפוש מיוחד במטרה ללכוד קבלנים שאינם רשומים בפנקס. עצם הרישום נותן שקט נפשי הן לקבלן והן ללקוחות שיסתייעו בתחומי התמחותו, שכן בעולם הבנייה תמיד טוב לדעת שבעל המקצוע פועל על פי החוק, שומר על מנהל תקין וההתייחסות אליו טובה וחיובית. לקוחות תמיד יעדיפו לפנות אל איש מקצוע שפועל תחת דרישות החוק (כך בכל תחום) ותיווצר תדמית טובה אודות אותו קבלן. דבר נוסף שמאפשר הרישום בפנקס הקבלנים הוא הגשת הצעות מחיר למכרזים רשמיים מטעם המדינה.

רישום בפנקס הקבלנים – השקעה שמחזירה את עצמה

על מנת להיות רשום בפנקס הקבלנים יש לשלם אגרה סמלית, אך אפשר להסתכל על התשלום כעל השקעה שטומנת בחובה פנייה של יותר לקוחות. כאשר הקבלן עובד ומציע שירותים בחסות פנקס הקבלנים הוא יודע שאינו חשוף לנושאים אישיים ותמיד כדאי לפעול בדיוק כפי שדורש החוק במדינה. דבר נוסף וחשוב הוא מתן אשראי ותנאים מועדפים בסניפי הבנקים השונים לבעלי מקצוע שרשומים בפנקס הקבלנים על עצם היותם אנשי מקצוע בפועלים בצורה תקינה ונכונה.