נדל"ן-X - דירות למכירה

נדל"ן:

משכנתאות:

בדק בית:

שמאי מקרקעין

שמאי מקרקעין הוא מעין מורה נבוכים המבין את הכוחות המגוונים המשפיעים על נכסי הנכסים בישראל.

לאור התאוצה הניכרת בשנים האחרונות בתחום הבינוי והנדל"ן בישראל, אנו עדים לעליה בצורך בעבודת שמאי מקרקעין, כמו גם לגידול במספר הסטודנטים הלומדים את רזי המקצוע של תחום שמאות מקרקעין. במאמר הבא, נבקש להרחיב את הידע בנושא שמאות מקרקעין, וכן לברר מהן הסיטואציות בהן מומלץ להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין.

מהי שמאות מקרקעין?

שמאות מקרקעין הוא מקצוע חופשי, הרווח ברוב מדינות העולם המערבי. שמאות מקרקעין הוא מקצוע סטטוטורי, המוסדר בחקיקה ונמצא בגופים שונים, כדוגמת: מועצת שמאי המקרקעין, הפועלת כזרוע במשרד המשפטים.

מדובר במקצוע, המשלב תחומי ידע רבים, לרבות: חוקים ופקודות, מיפוי, תכנון ובניה, הנדסת בנין, מיסוי, מימון וחשבונאות. מקצוע שמאות המקרקעין עוסק למעשה, בהערכת השווי של נכסי נדל"ן מגוונים. מדובר בהערכה הנעשית בשל אופיו הייחודי של שוק הנדלן שניחן בהיעדר זירת מסחר מרכזית, המחזקת את הצורך בביצוע הערכה ספציפית של שווי הנכס.

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ?

שמאי מקרקעין מוסמך, הוא אדם שרכש השכלה אקדמית מקצועית בתחום השמאות באמצעות קורס שמאות מקרקעין, עבר בהצלחה את בחינות ההסמכה בפיקוח מועצת שמאי המקרקעין בישראל, סיים שנת התמחות כשמאי מקרקעין ולבסוף קיבל רישיון לעיסוק במקצוע.

עיסוקו של שמאי מקרקעין, כולל את התפקידים הבאים: טיפול בתחום המיסוי של מקרקעין, הערכה וקביעת השווי של נכסים, עבור בעלי הזכויות במקרקעין, ייעוץ להשקעה בנדל"ן, מיסוי מקרקעין וכו', כל זאת כאשר תפקידו המרכזי של שמאי מקרקעין, כרוך בהבנת עסקאות נדל"ן וזכויות בניה.

שמאי מקרקעין מקצועי הוא זה, שבקיא בנושאי מיסוי ומקרקעין, לרבות: דמי היתר, מס שבח, מס רכישה, דמי הסכמה, היטל, מס מכירה, השבחה, מס רכישה, ועוד.
כל שמאי מקרקעין בישראל מחויב כלפי התקנות והחוקים הבאים: חוק התכנון והבניה, חוק שמאי מקרקעין, כללי אתיקה מקצועיים, ועוד. וכמו כן, שמאי מקרקעין, מחויב לעמוד בתקנים ובדרישות המקצועיות של המוסדות הבאים: לשכת שמאי מקרקעין בישראל ומועצת שמאי המקרקעין (הכפופה למשרד המשפטים).

מהם המקרים בהם מומלץ להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין

המקרים בהם מומלץ להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין, הם הבאים:

 1. הערכת שווי לחברה בהתאם לתקן IFRS.
 2. הערכת שוויו של נכס או דירה טרם מכירתו.
 3. הכנה של טבלאות איזון.
 4. בדיקת מיסוי מקרקעין, הכוללת: בדיקה של היטל השבחה והפחתה של היטל השבחה.
 5. הערכה וחוות דעת של שמאי מקרקעין, טרם הגשת הצעה למכרז או לרכישת נכס מטעם משקיע.
 6. היטל השבחה – מיסי מקרקעין או הפחתת היטל.
 7. הערכת שוויים של נכסים עבור ירושות או פירוק שותפויות.

אילו סוגים של שירותי שמאות מקרקעין קיימים?

ישנם סוגים שונים של התמחויות בתחום שמאות המקרקעין, כאשר ההתמחויות המרכזיות הן בתחומים הבאים:

 1. תחשיבי פחת וליקויי בנייה.
 2. בדק בית והערכת נכסים.
 3. שמאות חקלאות.
 4. כלכלת נדל"ן.
 5. ייעוץ לתב"ע ובניית טבלאות איזון, וכן שמאות להפקעות.
 6. מיסוי – בתחומי מס שבח, מס רכוש, מנהל מקרקעי ישראל, היטל השבחה, הגשת חוות דעת נגדית ועוד.
 7. ייעוץ ובדיקת פוטנציאל ההשקעה בנכס או מגרש.
 8. מינוי מגשרים, בוררים, מומחים ופירוק שותפויות.

באילו סוגים של נכסים מתמחים שמאי מקרקעין?

במרבית משרדי שמאי מקרקעין, מתמחים בנכסים ובמגרשים הבאים: נכסי מסחר, נכסי מגורים, מבני תעשיה, משרדים, קרקע ספקולטיבית, נחלאות, קרקע חקלאית ומשקים, ומגרשים ייעודיים.

לסיכום, בין אם ברצונכם לדעת מהו שוויו האמיתי של נכס המקרקעין שלכם, בין אם אתם מעוניינים בחוות דעת מפי שמאי מקרקעין, בין אם נדרשתם לתשלום היטל השבחה ובין אם אתם מעוניינים לרכוש דירה ויש ברצונכם לדעת אם מדובר בהשקעה נכונה – כל שעליכם לעשות הוא לפנות להתייעצות מקצועית עם שמאי מקרקעין מוסמך.

© 2005-2019 נדלן-x - דירות למכירה - כל הזכויות שמורות · שמאי מקרקעין - נדלניקס