נדל"ן-X - דירות למכירה

נדל"ן:

משכנתאות:

בדק בית:

כלים לתכנון משכנתא

לא צריך להיות מומחה נדל''ן כדי לדעת שגרף מחירי המשכנתא נמצא בשנים האחרונות בכיוון אחד: כלפי מעלה.

לא צריך להיות מומחה נדל''ן כדי לדעת שגרף מחירי המשכנתא נמצא בשנים האחרונות בכיוון אחד: כלפי מעלה. הנתונים היבשים מצביעים על עלייה של עשרות אחוזים, שהרחיקה את חלום רכישת הדירה מידי רבים. אלה שעדיין יכולים לחשוב על רכישת דירה, יודעים שלא יעשו זאת ללא לקיחת משכנתא.

הבעיה? הבחירה בהלוואת המשכנתא האידיאלית אינה דבר של מה בכך, שעה שלא מעט משתנים נכנסים כאן לתוך המשוואה, ומגדירים את הסכום של כל החזר חודשי. הקושי מתגבר כשלוקחים בחשבון שמשכנתא ממוצעת מתפרסת על פני עשרות שנים, כך שגם יכולות ניבוי הן חיוניות. הנה מספר כלים שיוכלו לסייע לכם לבצע את ההחלטה המתאימה ביותר לכיס שלכם.

הכירו: מחשבון משכנתא

הכלי הראשון המשמש את אלה שלוקחים את ההלוואה המשמעותית ביותר של חייהם הוא מחשבון משכנתא, שיהיה זמין לרוב באתרים פיננסיים, באתרי הבית של בנקים וכיוצא בזה. המטרה העיקרית של המחשבון, כפי שניתן להסיק משמו, הוא לחשב את גובהו של ההחזר החודשי לכל אורך תקופת המשכנתא.

איך זה פועל? פשוט מאד. המשתמש, הוא האדם שמעוניין לקחת את המשכנתא, מגדיר את סכום המשכנתא המוצעת עבורו, משך פריסת ההלוואה והריבית השנתית. המחשבון יראה לו, באופן דינמי, מה גובהו של ההחזר החודשי, וכיצד הוא משתנה עם כל שינוי בנתונים. ניתן "לשחק" עם המחשבון, במטרה לבנות את התמהיל האופטימלי – בהווה, אך גם תוך התבוננות על העתיד.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שאף מחשבון משכנתא לא יכול להיות מדויק בכל מאת האחוזים. גובהו של החזר חודשי עשוי להשתנות בהתאם לשינויים במדד המחירים לצרכן (תחום שגם כן חל תנודות בשנים האחרונות), בריבית או בתשלומים הנלווים. זו גם הסיבה שמדובר באמצעי הערכה, המאפשר לקבל תמונת מצב של המשכנתא ברמת דיוק סבירה, אך לא מלאה. במילים אחרות: מחשבון המשכנתא אינו מחייב את הבנק, ואין לבוא אליו בטענות, למשל, אם הסכומים בפועל היו שונים ממה שהוצג במחשבון.

חשיבותו של ייעוץ

על מנת לבצע תכנון מושכל של משכנתא, ניתן בהחלט להיעזר בגורמים מקצועיים הבקיאים בתחום עד רמת היסוד. במקרה הזה, מדובר הוא ביועצי משכנתאות, הנחלקים לשני סוגים:

  • יועצי משכנתאות מטעם הבנק – המטרה שלהם היא להרכיב ללקוח את המשכנתא המתאימה לו ביותר מבין אלה המוצעות בבנק מסוים, בהתאם למצבו הפיננסי, למסלול בו הוא חפץ, לשווי הנכס וכיוצא בזה.
  • יועצי משכנתאות חיצוניים – מתמקדים בבחינת ההצעות השונות של הבנקים והמוסדות הפיננסיים הרלוונטיים, ומכוונים את הלקוח לעבר המוסד שיעניק לו את התנאים המיטביים.

לכל אחת מהבחירות האלה יתרונות משלה, כמובן. בכל אופן, מומלץ בהחלט לסקור הצעות של יותר מבנק אחד, ולו מכיוון שייתכן שהרצון שלו למשוך לקוחות חדשים יביא לתעריפים מועדפים ביחס לאלה המוצעים בבנק בו נמצא החשבון של לוקח המשכנתא. בהתחשב בסכומי הכסף העצומים של כל משכנתא, ובהשפעתה על החיים שלנו גם עשרות שנים קדימה, ברור שהמאמצים האלה בטלים בשישים אל מול היתרונות האפשריים שלהם.

© 2005-2019 נדלן-x - דירות למכירה - כל הזכויות שמורות · כלים לתכנון משכנתא